top of page
Д В И Ж Е Щ О Т О  С Е  Т Я Л О . архив 2016. ателиета.

22

АВГУСТ

ДВИЖЕНИЕТО Е СЪОБЩЕНИЕТО

с  водещ Жана Пенчева

22-25.08.2016

 Главните посоки, в които се развива първата част на работилницата, са техники на земя, връзка между хоризонтално и вертикално, спирали в тялото, работа с центъра на тялото, скорост на движение и статичност. Базирана на съвременни танцови практики и импровизационни методи, във втората част  участниците заедно ще мотивират, провокират и създават материал за хореография. От една страна те ще разкриват собственото си тяло като индивидуално тяло, което се движи и носи информация; а от друга, то ще бива разглеждано като част от едно колективно тяло.

Жана Пенчева е изпълнител, хореограф и танцов преподавател от България. Завършила е Танц и хореография в НБУ. Продъжава обучението си чрез серия от уъркшопи и танцови практики и програми като Номадкста танцова академия (2009) и DanceWeb (2010). През 2011-2012 е част от резиденциите на фестивал iDANS, Истанбул, и центъра за сценични изкуства Pact Zollverein, Есен. Като изпълнител работи с български и международни хореографи, сред които Петя Стойкова, Галина Борисова, Татяна Соколова, Росен Михайлов, Анна Пампулова, Юри Коняр (Словения), Робърт Танион (Великобритания), Ференц Синко (Румъния), Найджъл Чарнок (Великобритания). Преподавала е в Националното училище за танцово изкуство - София (2010-2011) и Националното училище за музика и сценично изкуство - Бургас (2014). Досега, Жана е реализирала няколко хореографски проекта: Стъкло на любовта (2009), Тъчдаун (2010), Епизод IV - мисли в свободното време (2011), Подготовка (2012), Дишам (2015) - танцов проект за хора със специални нужди, Неон бурлесково представление (2015) - колективно авторство. В последните две години (2015-2016) работи активно със Социалния център в Бургас и води уъркшопи и артистични проекти за хора със специални нужди. Жана е един от създателите на Гараж колектив, София, член е на Танцова академия Номад - България, както и на борда на Хамалогика 2014, Бургас.

29

АВГУСТ

29.08-01.09.2016

НЕСПИРАЩ ТАНЦ

с  водещи Деница Дикова и Глория Рос

 "Това е танцов уъркшоп за импровизация и моментна композиция. Бихме искали да предадем нашето разбиране за тялото и движението чрез импровизация, която считаме за начин за комуникация на сцената. Желаем да представим съдържанието на уъркшопа чрез две паралелни линии. Първата се фокусира върху движението на индивидуалното тяло като цялост, спестявайки енергия, като се разбира начина му на функциониране. От там се започва откриване на всички цветове, динамики и изразявания, които то предлага. Втората линия се състои в осъзнаване на индивида спрямо пространството и другите. Уъркшопът предлага средства, знание и време за откриване, които могат да бъдат полезни за развитието и растежа на всеки артист."

 Деница Дикова и Глория Рос са изпълнители с богат опит в съвременния танц. Работят заедно от 2014г., развивайки своя собствен подход към движението. Изследват областта на импровизацията като сценичен език, създавайки моментни композиции. Практиката им е основана на момента, вдъхновена от дълбоката им осъзнатост за времето, пространството и тялото/ума. Работат им включва To The Last (Experimental Room Festival Barcelona, с ментор Джулиън Хамилтън), Koimo (Международен видео арт фестивал - Мадрид), S A L T   P U Z Z L E S (CIM, Improvisation Festival Barcelona).

​ Деница Дикова е завършила Танцов театър в НБУ. Работила е в колаборативни проекти с много български и чуждестранни артисти, като танцьор и като създател. През кариерата си е получила стипендията за DanceWeb - ImpulsTanz и престижната българска награда Икар за представлението Тълковен речник (2014).

​ Глория Дикова е учила в Танцовата консерватория в Барселона в департамента по балет. Танцувала е за Introdans Ensemble voor de Jeugd, с който ансамбъл е била на международни турнета с представления на хореографи като Жири Килиан, Уилиам Форсит, Сиди Ларби Шеркаруи и др. Работила е с множество независими артисти от разнообразни среди. Видеотанцувалното й представление с Мойзес Мориколи е наградено с първа награда на Shortcuts - Фестивал за експериментален танцов филм, Австрия. Редовно преподава съвременен танц, импровизация и балет.

12

СЕПТЕМВРИ

12.09-15.09.2016

Д В И Ж Е Н И Е  Б О Ж Е С Т В Е Н О

с водещ Светлин Велчев

 Танцовото ателие Движение Божествено разглежда анатомията на тялото, протичащата му комуникация из пространството и предизвикателствата, които се крият в танца. Ателието предлага абстрактна физическа концепция за създаване на движения главно върху земя, представяйки човешкото тяло подобно на животинското - гъвкаво, адаптиращо и изразяващо се. Участниците ще фокусират работата си върху мекота/галантност, разтягане, точност и артикулация на движението. Основната цел е те да достигнат едно по-високо ниво на техника, да утвърдят разбирането си за съвременен танц и да развият емоционалната си интелигентност, която поражда осъзнатост за това, как да се постигне плавно движение и да се изиграе умело и със силно присъствие. Движение Божествено е продължение на изследването на хореографа Светлин Велчев на значението и силата на движението да комуникира със заобикалящата околна среда, с публиката и хората, със света.

Светлин Велчев, роден и отраснал в София, България, е хореограф, визуален артист и изпълнител, понастоящем живеещ в Холандия. Занимава се със сценични изкуства от ранна възраст - първо учи актьорско мастьорство, анимация и кукли в Театър Слон, София, след това завършва средно специално образование в професионалното балетно училище НУТИ-София, а по-късно се сдобива с бакалавърска степен по Хореограф в Ротердамската танцова академия CODARTS. Работил е с Иво Димчев, Християн Бакалов, Габриела Майорино, Яел Дейвидс, Пол Тейлър, Лора Скузати, Станислав Генадиев и Виолета Витанова. През 2015г. се включва и продължава да е част от турнета и днес с представлението Скулптура на страха, създадено от Джулиан Хецел. През 2012 Светлин основава Танцовата компания MANIFEST, чието творчество е било представяно на многобройни престижни фестивали и събития из Европа, Азия и Южна Америка. През 2014г. Светлин е един от избраните артисти на първия Biennial for Contemporary Art in Colombia - BIACI Cartagena. Освен това, Светлин Велчев е артист към Културния център OT301 в Амстердам от 2008г. Също работи като млад асистент към галерията за съвременно изкуство Phoebus в Рортерам, както и като преподавател по съвременни танцови техники към студио CIRCLE Dance.

12

СЕПТЕМВРИ

19.09-22.09.2016

И Н Е Р Ц И Я  И  Г Р А В И Т А Ц И Я 
с водещ Денислав Валентинов

 "В моята работа движението се разбира като физическо действие, за което най-важно е да се определи какво правиш, откъде започваш това действие и къде приключва то. Използвам техниката на земя като средство за отключване на ставите, за укрепване на центъра на тялото и за изследване възможността за разчитане единствено на тялото и неговата инерция, която сама по себе си предоставя гравитационна сила. Също така изтъквам значението на поддържите части (крака и ръце) като стабилна основа за свободно движение. По време на импровизационните класове мотивирам да напуснете зоната си на комфорт, за да откриете нови начини за движение и да забравите себе си, да постигнете и подобрите свободата на изразяване. Винаги се концентрирайте върху личното си движение и следвайте импулсите и инстинктите си. Уъркшопът също така ще се фокусира върху намирането на различни качества на движението и на различни динамики (пауза, експлозия, плавност), както и върху насърчаването на индивидуално и групово слушане."

Денислав Валентинов е роден в Плевен (България). Живее в Мадрид (Испания) от 2004г. През 2012г. завършва Кралската танцова консерватория Mariemma в департамента по Съвременен танц. Паралелно участва в разнообразни уъркшопи като Improvisation, Flying Low, Contact, Choreographic creation и др. След приключване на обучението си, колаборативно работи с компанията T.A.C.H. и участва в различни проекти на утвърдени хореографи като: Моника Рунде, Шарон Фридман, Глория Гарсия, Клара Андермат, Педро Бердайес и др. Понастоящем е част от Aula3 Plataforma de creación.

bottom of page